czwartek, 15 stycznia 2015

Mamy szanse na Oscary. Polska nominowana aż w 5 kategoriach


I oto nastał dzień cudów w polskiej kinematografii. Aż 3 rodzime filmy maja szanse na zdobycie Oscara, nagrody, o której marzy każdy filmowiec. W kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" i "najlepsze zdjęcia" nominacje przyznano filmowi "Ida", natomiast "Joanna" Anety Kopacz i "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego mają szanse na nagrodę za "najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny".


Na tym jednak nie kończy się docenienie polskich twórców. W kategorii "najlepsze kostiumy" już po raz trzeci nominacje dostała Anna Biedrzycka - Sheppard, autorka kostiumów do "Czarownicy" z Angelina Jolie w roli głównej. Twórcy "Idy" Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, mają szansę na Oscara za najlepsze zdjęcia. Zwycięzców poznamy podczas gali 22 lutego 2015r. Jeśli chodzi o nominację, to czy Wam nie wydaje się, że Agata Kulesza również zasłużyła na to by ją docenić?


Oto pełna lista nominowanych:

Najlepszy Film:

  • "Snajper" 
  • "Birdman"
  • "Boyhood"
  • "The Grand Budapest Hotel"
  • "Gra Tajemnic"
  • "Selma"
  • "Teoria Wszystkiego"
  • "Whiplash"
Najlepsza Reżyseria
Najlepszy Aktor:
Najlepsza Aktorka: 
Najlepszy Aktor Drugoplanowy:

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa:

Najlepszy Scenariusz Oryginalny:

  • Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo - „Birdman”
  • Richard Linklater- „Boyhood”
  • E. Max Frye i Dan Futterman - „Foxcatcher”
  • Wes Anderson i Hugo Guinness - “Grand Budapest Hotel”
  • Dan Gilroy - “Wolny strzelec”
Najlepszy Scenariusz Adaptowany:

  • Jason Hall - "Snajper"
  • Graham Moore - "Gra tajemnic"
  • Paul Thomas Anderson - "Wada ukryta"
  • Anthony McCarten - "Teoria wszystkiego"
  • Damien Chazelle - "Whiplash"
Najlepszy Film Animowany:

  • Don Hall, Chris Williams i Roy Conli - "Wielka Szóstka"
  • Anthony Stacchi, Graham Annable i Travis Knight - "Pudłaki"
  • Dean DeBlois i Bonnie Arnold - "Jak wytresować smoka 2"
  • Tomm Moore i Paul Young - "Song of the Sea"
  • Isao Takahata i Yoshiaki Nishimura - "The Tale of the Princess Kaguya"

Najlepszy Film Nieanglojęzyczny:
Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny:

  • "Crisis Hotline: Veterans Press 1", Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry
  • "Joanna", Aneta Kopacz [PL]
  • "Nasza klątwa", Tomasz Śliwiński i Maciej Ślesicki [PL]
  • "The Reaper", Gabriel Serra Arguello
  • "White Earth", J. Christian Jensen
Najlepszy Film Dokumentalny:
  • "CitizenFour", Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutzky
  • "Szukając Vivian Maier", John Maloof i Charlie Siskel
  • "Last Days in Vietnam", Rory Kennedy i Keven McAlester
  • "The Salt of the Earth", Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado i David Rosier
  • "Virunga", Orlando von Einsiedel i Joanna Natasegara
Najlepsze Zdjęcia:

  • "Niezłomny" - Roger Deakins
  • "Birdman" - Emmanuel Lubezki
  • "Mr. Turner" - Dick Pope
  • "Ida" - Ryszard Lenczewski, Łukasz Żal
  • "Grand Budapest Hotel" - Robert D. Yeoman
Najlepszy Montaż: 
  • Joel Cox i Gary D. Roach: "Snajper"
  • Sandra Adair: "Boyhood"
  • Barney Pilling: "The Grand Budapest Hotel"
  • William Goldenberg: "Gra tajemnic"
  • Tom Cross: "Whiplash"
Najlepsza Scenografia:

Najlepsze Kostiumy:

  • "Grand Budapest Hotel" - Milena Canonero
  • "Inherent Vice" - Mark Bridges
  • "Tajemnice lasu" - Colleen Atwood
  • "Mr. Turner" - Jacqueline Durran
  • "Czarownica" - Anna B. Sheppard, Jane Clive
Najlepszy Utwór:

  • Shawn Patterson : "Everything Is Awesome" – „LEGO: Przygoda
  • John Stephens i Lonnie Lynn: "Glory" – „Selma
  • Diane Warren: "Grateful" – “Beyond the Lights”
  • Glen Campbell i Julian Raymond: "I'm Not Gonna Miss You" - “Glen Campbell: I'll Be Me”
  • Gregg Alexander i Danielle Brisebois: "Lost Stars" – „Zacznijmy od nowa
Najlepsza Muzyka:

  • Alexandre Desplat - "Grand Budapest Hotel"
  • Alexandre Desplat - "Gra tajemnic"
  • Hans Zimmer - "Interstellar"
  • Gary Yershon - "Pan Turner"
  • Jóhann Jóhannsson - "Teoria wszystkiego"
Najlepsze Efekty Specjalne:

  • "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz"
  • "Ewolucja planety małp"
  • "Strażnicy galaktyki"
  • "Interstellar"
  • "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie"
Najlepsza Charakteryzacja:

  • "Foxcatcher" - Bill Corso, Dennis Liddiard
  • "Grand Budapest Hotel" - Frances Hannon, Mark Coulier
  • "Strażnicy Galaktyki" - Elizabeth Yianni-Georgiou, David White
Najlepszy Montaż Dźwięku:

  • "Snajper"
  • "Birdman"
  • "Hobbit: Bitwa pięciu armii"
  • "Interstellar"
  • "Niezłomny"
Najlepszy Dźwięk:

  • John Reitz, Gregg Rudloff i Walt Martin - "Snajper"
  • Jon Taylor, Frank A. Montaño i Thomas Varga - "Birdman"
  • Gary A. Rizzo, Gregg Landaker i Mark Weingarten - "Interstellar"
  • Jon Taylor, Frank A. Montaño i David Lee - "Niezłomny"
  • Craig Mann, Ben Wilkins i Thomas Curley - "Whiplash"
Najlepszy Film Krótkometrażowy:

  • "Aya" - Oded Binnun, Mihal Brezis
  • "Boogaloo and Graham" - Michael Lennox, Ronan Blaney
  • "Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)" - Hu Wei, Julien Féret
  • "Parvaneh" - Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger
  • "The Phone Call" - Mat Kirkby, James Lucas
Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany:

  • “The Bigger Picture”: Daisy Jacobs i Christopher Hees
  • “The Dam Keeper”: Robert Kondo i Dice Tsutsumi
  • “Feast”: Patrick Osborne i Kristina Reed
  • “Me and My Moulton”: Torill Kove
  • “A Single Life”: Joris Oprins


4 komentarze:

  1. bo my mamy wiele cudnych dzieł ....tylko czy zawsze doceniane? oby tym razem się udało

    OdpowiedzUsuń
  2. Oby nominacje otrzymały nagrody.
    Agacie też się należało...

    OdpowiedzUsuń

KAŻDY KOMENTARZ I KAŻDA OBSERWACJA MOTYWUJE NAS DO DALSZEJ PRACY. DZIĘKUJEMY:)