piątek, 1 stycznia 2016

Nie do końca kulturalne podsumowanie 2015 roku

Dziś piątek, pierwszy dzień 2016 roku, więc zgodnie z tradycją, jaka obowiązuje w polskich mediach, powinnam zrobić podsumowanie roku minionego. I tak oto przedstawiam Państwu moich faworytów w dziedzinach: film, muzyka, książka, impreza / wydarzenie kulturalne i gówno roku. Jak Państwo widzą, nie będzie zbyt grzecznie, ale za to będzie do bólu szczerze.

FILM 2015

3. Mały Książę
To ekranizacja książki autorstwa Antoine De Saint-Exupery. Niezwykle rzadko zdarza się, by ekranizacja filmowa była równie dobra jak książka, jednak tak właśnie było w tym przypadku. Jest to opowieść inteligentna, pomysłowa, z ważnym przesłaniem i diabelnie poruszająca. Od lat zachwyca nie tylko dzieci ale i dorosłych. To nie tylko jeden z najlepszych filmów 2015 roku, ale także jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat.

2. Gwiezdne Wojny "Przebudzenie Mocy"
Przyznam szczerze - nie rozumiem fenomenu fabuły Gwiezdnych Wojen, tak jak i nie rozumiem fenomenu fabuły James'a Bonda. Jednak myślę, że zlinczowali by mnie panowie, gdybym nie umieściła tego filmu na swojej liście. Trzeba jednak przyznać, że pod względem technicznym film przedstawia najwyższy poziom.

1. OSCAR DLA "IDY"
To był historyczny moment. Paweł Pawlikowski, reżyser "IDY", z rąk hollywoodzkich gwiazd odebrał Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Film przedstawia w sposób prawdziwy, że nie tylko Niemcy byli katami Żydów, ale i wśród nas - Polaków, znajdowali się antysemici. Niemniej jednak, moim zdaniem, nie uwłacza on polskości, jak twierdzą niektórzy.


MUZYKA 2015

3. Sound'n'Grace
To polski chór, wykonujący muzykę gospel, soul, r&b i funk. Zespół składa się z 33 osób. Istnieje od 2005 roku, jednak zostali odkryciem roku 2015, po występie w pewnym telewizyjnym show. W czerwcu 2015, wraz z producentem muzycznym - Tabb'em wydali płytę "ATOM", za którą otrzymali platynę. Chór znany jest z przebojów: "Na pewno", "Możesz Wszystko" czy "Dach".

2. ADELE "25"
To trzeci album studyjny piosenkarki. Jak mówi sama artystka: "Moja poprzednia płyta dotyczyła rozpadu, zaś gdybym miała nazwać ten album, byłaby to płyta o pogodzeniu się. Pogodzeniu się z samą sobą. Pogodzeniem się ze stratą czasu. Pogodzeniem się ze wszystkim, co zrobiłam i czego nie zrobiłam". Nic dodać, nic ująć. 

1. URSZULA "BIAŁA DROGA LIVE" WOODSTOCK FESTIVAL POLAND 2015

Z góry przepraszam wszystkich fanów ADELE, ale niestety, jestem stała w uczuciach i jak tylko Urszula coś wydaje, to jest to dla mnie dużo ważniejsze, niż cokolwiek innego. A jeszcze jeśli jest to krążek charytatywny, to już całkiem mi nogi miękną. Sorry, tak już mam, mam nadzieję, że mi wybaczycie. W ręku mam zapis tegorocznego koncertu, który odbył się podczas Przystanku Woodstock. Wydawnictwo składa się z płyty CD i DVD, na których znajdziemy pełne zapisy koncertu, materiały zza kulis oraz piosenki wykonane na bis. Dla mnie ma ogromne znaczenie też to, że pełen dochód ze sprzedaży albumu przeznaczony będzie na działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a jak wiecie, teraz zbieramy na diagnostykę, pediatrię, kardiochirurgię i onkologię oraz godną opiekę geriatryczną.
KSIĄŻKA 2015

3. Dorota Gąsiorowska "Obietnica Łucji" i "Marzenie Łucji"
O obydwóch książkach pisałam TUTAJ

2. Jojo Moyes "Razem będzie lepiej"
Na recenzję zapraszam TUTAJ

1. Ewa Drzyzga "Jak ja to robię"

Nigdy nie sądziłam, że tak wysoko ocenię książkę z półki "celebryckie". Jednakże stało się tak, gdyż Ewa Drzyzga nie jest typową celebrytką, myśli i to ją odróżnia od innych. Nie sprzedała swojego prywatnego życia do mediów, ale z książki tej możemy dowiedzieć się o jej karierze, którą musi godzić z obowiązkami matki i żony. Pokazuje nam również, jak ważny jest każdy człowiek, ile może nam dać to, że traktujemy ludzi indywidualnie. Zdecydowanie mój tegoroczny faworyt.

IMPREZA MUZYCZNA 2015

3. Festiwal Energii w Jaworznie

Po raz 7 odbył się w 2015 roku Festiwal Energii w Jaworznie, niestety po raz pierwszy napotkaliśmy sporo problemów by się tam dostać. Począwszy od samej akredytacji, której nie chciano nam przyznać, argumentując, że przecież możemy sobie kupić bilety, a skończywszy na traktowaniu dziennikarzy i fotografów przez organizatorów imprezy. Fakt, bilety były tanie, ale dlaczego mamy je kupować, skoro idziemy tam do pracy a nie by się bawi? Całość wynagrodził nam fajny występ zespołu PECTUS i Luxtorpeda. 

2. 90'Festival w Bielsko - Białej

Długo zastanawiałam się, czy nie należy im się miejsce pierwsze, jednak uznałam, że jest mały minusik. A mianowicie zalany aparat, bo organizator nie przewidział, że może padać deszcz. Niemniej jednak z niecierpliwością czekam na tegoroczną edycję, tym bardziej, że nieoficjalnie wiadomo, że wśród zaproszonych gości jest zespół No Merci oraz wiele innych gwiazd muzyki lat 90-tych.

1. ENERGYLANDIA w Zatorze

"80 i 90 superstars festival", "Disco Polo festival", "Giganci Sceny RMF" to tylko niektóre z wielu koncertów, jakie w tym roku zaproponowała nam ENERGYLANDIA w Zatorze. I muszę przyznać, że na każdym z nich było niesamowicie pod każdym względem. Tyle gwiazd muzyki polskiej i światowej w jednym miejscu, a przy tym rewelacyjna zabawa na karuzelach i innych atrakcjach będących w Energylandii, sprawiło, że wraz ze współprowadzącymi tego bloga uznaliśmy, że zasługują na miano najlepszego miejsca na imprezę w Polsce Południowej. Liczę na to, że i w tym roku będziemy mogli dla Państwa relacjonować wydarzenia stamtąd.

Niestety w tym roku postanowiłam też przyznać tytuł SHIT ROKU 2015. Powiem krótko, gdyż nie chcę się denerwować. Uważam, że mieszanie polityki do kultury, nakładanie cenzury na teatry czy nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, mieszając w media politykę, jest zwykłym gównem!

3 komentarze:

  1. Dziękuję za ten przegląd - bardzo ciekawie opisany, niektórych nowości nie znam, nadrobię zaległości dzięki temu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. I dobrze powiedziane

    OdpowiedzUsuń
  3. Trafne oceny - zgadzam się z nimi. Jednakże najbardziej trafiona jest ostatnia opinia. Mieszanie kultury z polityką to jest WIELKIE GÓWNO!

    OdpowiedzUsuń

KAŻDY KOMENTARZ I KAŻDA OBSERWACJA MOTYWUJE NAS DO DALSZEJ PRACY. DZIĘKUJEMY:)