niedziela, 19 kwietnia 2015

Akcja "Żonkile" na 72 rocznicę Powstania w Gettcie Warszawskim

Równo 72 lata temu wybuchło jedno z największych wydarzeń dotyczących 2 Wojny Światowej. Polacy żydowskiego pochodzenia zbrojnie wystąpili przeciwko hitlerowcom. Aby to upamiętnić już po raz 3 Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach polskich miast wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Do akcji włączyły się również media oraz osoby z pierwszych stron gazet. “...mamy więc kawę sojową z mlekiem, sklepy i paszporty, tylko brakuje nam trochę zdrowia, bo to jednak niezdrowo żyć z traumą, wyparciem, zapominaniem o polskich Żydach” - Magdalena Cielecka w Gazecie Wyborczej.


1 komentarz:

  1. Jeszcze minie kilka lat i zapomnimy o TYCH WIELKICH ROCZNICACH, o ludziach, którzy oddali życie za naszą ojczyznę, o ludziach, którzy wierzyli w zwycięstwo nad barbarzyństwem okupantów. Żeby tak się nie stało musimy stale - nie tylko przy okazji rocznic - wspominać tych ludzi, mówić i pisać o nich dla naszych wnuków, prawnuków i wszystkich potomnych. Jest to nasz obowiązek wobec heroizmu tamtych osób - ocalić od zapomnienia...........

    OdpowiedzUsuń

KAŻDY KOMENTARZ I KAŻDA OBSERWACJA MOTYWUJE NAS DO DALSZEJ PRACY. DZIĘKUJEMY:)